Študentské pôžičky v čase pandémie

Dátum

Rok 2020 nepriaznivo poznačil finančnú situáciu väčšiny Slovákov. Okrem trvalo zamestnaných, krízu pocítili práve študenti vysokých škôl. Podľa výskumov prvá vlna pandémie COVID 19 pripravila o zamestnanie takmer každého tretieho vysokoškoláka. Ponuka brigád značne klesla, čo pocítili aj rodičia prispievajúci svojim deťom na štúdium. No napriek všetkému mali študenti stále možnosť svoju situáciu vylepšiť. Mohli si totiž podať žiadosť o pôžičku.

Štát zjednodušil podmienky pre pôžičku

Najneskôr do konca októbra si mohli študenti požičať od štátu. Suma sa pohybovala v rozmedzí od 500 do 7000 eur, v závislosti od stupňa štúdia. Tento rok im štát vyčlenil o 1,5 milióna eur viac, ako v predošlom školskom roku. Požičané peniaze môžu využiť prakticky na čokoľvek. No po schválení žiadosti sa študent zaradí do rebríčka žiadateľov. Svoje peniaze teda neuvidí hneď. Tiež platí, že pokiaľ nestihol ani jeden z dvoch termínov, novú žiadosť si bude môcť poslať až o rok.

Požičať si môžete aj od komerčnej banky

Ponuka komerčných bánk sa od Študentského pôžičkového fondu odlišuje viacerými vecami. Napríklad tým, že pôžičku od komerčnej banky môžu študenti čerpať kedykoľvek počas roka. Rozdielne sú tiež úrokové sadzby a doma splácania. No nie všetky banky ponúkajú takéto produkty. Z tých, ktoré áno, sme vybrali tie najobľúbenejšie.

Najvýhodnejšia je Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa si už v predošlých rokoch vybudovala dobré meno u študentov. Túto pozíciu si udržala aj tento rok, keď opäť ponúkla svoj Spotrebný úver na čokoľvek pre vysokoškolákov. Jednou z výhod je, že nie je potrebné žiadne dokladovanie účelu. To znamená, že to, ako študent s peniazmi naloží, je len jeho vec. K vybaveniu úveru je potrebné splniť len zvyčajné podmienky, akými sú vek do 26 rokov, alebo potvrdenie o návšteve školy. Banka si tiež neúčtuje žiadne poplatky počas celej doby splácania.

Hoci maximálna výška úveru v OTP je až 15 000 eur, účel úveru je potrebné dokladovať. Taktiež je určený len študentom denného vysokoškolského štúdia. Tí diaľkoví budú musieť hľadať inde. 

Všeobecná úverová banka a ani Tatra banka sa na študentov nijak zvlášť nezameriavajú. Tí, pokiaľ sa rozhodnú pre niektorú z bánk, majú k dispozícií rôzne varianty spotrebných úverov.

Zobrali ste si aj vy študentskú pôžičku, alebo si ju plánujete zobrať budúci rok? Chcete osloviť štát, alebo radšej banku?

Viac
článkov

Mám záujem o viac informácií

Po vyplnení údajov Vás budeme kontaktovať

Odoberajte novinky

Vďaka novinkám a tipom získate prehľad zo sveta financií a SWELLu