5 jednoduchých tipov ako si nasporiť na dôchodok

Dátum

Keď dospievate, alebo máte 20 či 30 rokov, sporenie na dôchodok sa javí ako nezmyselný krok. Platíte účty a výdavky, a život chcete žiť práve teraz. Starosť o budúcnosť si necháte na neskôr, však? Ako si začať sporiť na dôchodok?

"Keď si mladý,môžeš byť bez peňazí, ale nemôžeš bez nich ostať v starobe." - Tennessee Williams

No rovnako, ako všetko v živote, aj dôchodok sa zvykne  priblížiť nebadane, preto sa oplatí naň  pripraviť.

Začať uvažovať o najlepšom spôsobe sporenia na dôchodok nikdy nie je príliš skoro. Tu uvádzame niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám k tomu pomôžu.

Koľko by som si mal našetriť na dôchodok?

Zlaté pravidlo hovorí od  10 do 15 percent vášho ročného príjmu.

Ak si môžete dovoliť ušetriť viac, super! A ak nemôžete toľko ušetriť, odložte, čo zvládnete – počíta sa každé euro.

Situácia každého človeka je samozrejme iná, preto neváhajte použiť kalkulačky na prepočet, aby ste si vypočítali sumu dôchodku, ktorá zodpovedá úrovni vášho príjmu a očakávanej životnej úrovni.

Kedy by som mal so šetrením začať?

Čo najskôr.

Začať, keď máte  20 rokov, vám dáva výhodu pred vašimi rovesníkmi, ktorí nebudú myslieť tak ďaleko dopredu. Ale pravdou je, že nikdy nie je neskoro začať so sporením, len je to náročnejšie, ak chcete, aby nasporená čiastka bola čo najvyššia.

Ak začnete  v 30 alebo 40 , znamená to  obetovať väčšiu časť  príjmu, ale s disciplínou a vytrvalosťou je to možné dosiahnuť.

Ako si sporiť na dôchodok?

Pokiaľ ide o sporenie na dôchodok, existujú dve možnosti:

Dôchodok : 

  • Penzijný dôchodok : k peniazom obvykle nemáte prístup, kým nedosiahnete dôchodkový vek , a jeho výška závisí od vášho príjmu a počtu odpracovaných rokov.
  • Doplnkové dôchodkové sporenie : je to súkromný dôchodok, na ktorý si prispievate vy, ako súkromná osoba a pokiaľ ste zamestnanec, váš zamestnávateľ sa môže na dôchodkovom sporení podieľať.

Individuálne sporiace účty: tie vám umožňujú ukladať peniaze bez dane do hotovosti alebo na investičné účty. V závislosti na produkte môžete mať prístup k peniazom kedykoľvek, vďaka čomu sú pre krátkodobé až strednodobé úspory oveľa flexibilnejšie ako dôchodky.

5 tipov, ako ešte lepšie dosiahnuť svoje dôchodkové úspory

Ak chcete, aby vaše investície do dôchodku rástli, musíte urobiť nasledovné:

  1. Začnite teraz: Čím skôr začnete odkladať peniaze, tým viac času máte na to, aby vaša investícia rástla.
  2. Vytvorte a dodržujte rozpočet: Použite plánovač rozpočtu, ktorý vám pomôže zefektívniť vaše náklady a zaistiť úspory. Čím viac peňazí ušetríte, tým viac ich môžete previesť na dôchodkový a sporiaci účet.
  3. Eliminujte svoj dlh: Snažte sa svoj dlh čo najskôr vyrovnať, aby ste uvoľnili viac peňazí pre svoj odchod do dôchodku.
  4. Urobte  si z vášho  dôchodku prioritu: Ak si chcete efektívne sporiť na dôchodok, musíte si z neho urobiť dlhodobú prioritu. Presuňte si určitú čiastku  do svojho dôchodku skôr, ako sa zbláznite do nakupovania  vecí, ktoré chcete, ale nevyhnutne nepotrebujete.
  5. Majte na pamäti jasný obraz, ak viete, ako má vyzerať dôchodok (životný štýl, životná situácia, auto, dovolenka a pod.) a máte nejaký cieľ, je jednoduchšie byť motivovaný a šetriť efektívne.

Viac
článkov

Odoberajte novinky

Vďaka novinkám a tipom získate prehľad zo sveta financií a SWELLu